Brany milosrdenstva - Farnosť Sása

Rímskokatolícka cirkev Farnosť Sása
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Rok milosrdenstva
V Banskobystrickom biskupstve - „Brány milosrdenstva“:

• Banská Bystrica – Katedrála svätého Františka Xaverského Dekanát: Banská Bystrica – Katedrála

• Banská Štiavnica – Farský kostol Panny Márie Nanebovzatej Dekanát: Banská Štiavnica

• Hriňová - Raticov Vrch – Filiálny kostol Panny Márie Fatimskej Dekanát: Detva

• Kláštor pod Znievom – Prepoštský kostol Panny Márie Dekanát: Turčianske Teplice

• Levice – Farský kostol svätého Michala, archanjela Dekanát: Levice

• Litava – Farský kostol svätej Margity Antiochijskej Dekanát: Krupina

Nitrianske Pravno – Farský kostol Mučeníckej smrti svätého Jána Krstiteľa Dekanát: Bojnice

• Nová Baňa – Farský kostol Narodenia Panny Márie Dekanát: Nová Baňa

• Partizánske – Farský kostol Božského Srdca Ježišovho Dekanát: Partizánske

• Prievidza – Farský kostol svätého Bartolomeja, apoštola  Dekanát: Prievidza

• Slovenská Ľupča – Farský kostol Najsvätejšej Trojice Dekanát: Slovenská Ľupča

• Staré Hory – Bazilika Navštívenia Panny Márie Dekanát: Banská Bystrica – mesto

• Šahy – Farský kostol Nanebovzatia Panny Márie Dekanát: Šahy

• Terany – Farský kostol Božieho milosrdenstva Dekanát: Krupina

• Veľký Krtíš – Farský kostol Narodenia Panny Márie Dekanát: Veľký Krtíš

• Zvolen – Farský kostol svätej Alžbety Dekanát: Zvolen

• Žiar nad Hronom – Farský kostol povýšenia Svätého kríža Dekanát: Žiar nad Hronom
Svätý rok milosrdenstva

mimoriadny jubilejný
8.12.2015 – 20.11.2016

(inštrukcia Banskobystrického biskupstva pre kostoly Svätej brány)

Svätý Otec František oznámil rozhodnutie vyhlásiť Svätý rok milosrdenstva pri charakteristickej príležitosti, počas slávenia kajúcej liturgie vo Vatikánskej bazilike 13.3.2015, pri ktorej sám prijal sviatosť zmierenia, a potom ju vyslúžil viacerým kajúcnikom.
Okrem iného povedal: „Drahí bratia a sestry, často som premýšľal o tom, ako by Cirkev mohla urobiť očividnejším svoje poslanie byť svedkom milosrdenstva. Je to cesta, ktorá sa začína duchovným obrátením. A musíme kráčať touto cestou. Preto som sa rozhodol vyhlásiť mimoriadne jubileum, ktoré sa zameria na Božie milosrdenstvo. Bude to Svätý rok milosrdenstva. Chceme ho prežívať vo svetle Pánových slov: „Buďte milosrdní, ako je milosrdný váš Otec“ (Lk 6, 36).

Bula svätého roka
V predvečer Nedele Božieho milosrdenstva dňa 11.4.2015 Svätý Otec František zverejnil bulu s názvom Misericordiae vultus (Tvár milosrdenstva) ohlásenia mimoriadneho jubilea Svätého roku milosrdenstva. Ten začne 8. decembra na slávnosť Nepoškvrneného počatia Panny Márie, pri príležitosti 50. výročia ukončenia Druhého vatikánskeho koncilu a skončí na Slávnosť Krista Kráľa 20. novembra 2016.

Logo svätého roka
Svätá stolica uverejnila 5.5.2015 logo svätého roka. V štýle modernej grafiky je zobrazený Pán Ježiš, ako nesie človeka. Postava Krista vychádza z antických zobrazeniach Dobrého pastiera (Pastor Bonus), ktorý nesie ovečku. Tu sa však Kristus starostlivo venuje blížnemu človeku. Krista možno dobre rozpoznať pre svätožiaru a rany na rukách a nohách. Okrem oboch osôb sa na logu nachádza latinský nápis „Misericordes sicut Pater“, „Buďte milosrdní ako Otec“. Logo je dielom P. Marka I. Rupnika SJ.

Ciele a aktivity svätého roka
Logo predstavuje akoby „sumár“ na tému milosrdenstva spolu s mottom, ktoré ho sprevádza. Slová „milosrdní ako váš Otec“ z Lukášovho evanjelia (6, 36) pozývajú žiť milosrdenstvo podľa vzoru Boha Otca. Ten vyzýva neposudzovať a nezatracovať, ale odpúšťať a priam bezmerným spôsobom darovať lásku a odpustenie (por. Lk 6, 37-38).

* Najkrajším prejavom Božieho milosrdenstva je odpúšťanie hriechov vo sviatosti pokánia. Svätý Otec František 4.9.2015 dal všetkým kňazom, spovedníkom, právomoc rozhrešiť od hriechu potratu. Toto rozhodnutie však nič nemení na tom, že ide o ťažký hriech; ako pokánie odporúčame, aby si kajúcnik  vykonal pobožnosť deviatich prvých piatkov, ak je mu to možné. Po ukončení svätého roka toto pápežské splnomocnenie končí.
V našej diecéze odporúčame, aby sa v kostoloch Svätej brány spovedalo jednu hodinu pred svätou omšou.
* Svätý Otec si praje, aby čo najviac veriacich získalo jubilejné odpustky (odpustenie časných trestov za hriechy, ktorých vina je už odpustená). Pre získanie odpustenia sú veriaci povolaní urobiť krátku púť cez Svätú bránu milosrdenstva ako znamenie hlbokej túžby po skutočnej konverzii. Nech je tento okamih spojený v prvom rade so sviatosťou zmierenia a slávením Eucharistie s dôrazom na milosrdenstvo. Je potrebné sprevádzať toto slávenie s vyznaním viery a modlitbou za Svätého Otca a za úmysly, ktoré nosí v srdci.
Svätý Otec pamätá aj na tých, ktorí z rozličných dôvodov nebudú môcť prejsť Svätou bránou,            v prvom rade na chorých a osamelých starších ľudí, často v situácii, že nie sú schopní odísť z domu. Oni nech prežívajú chorobu a utrpenie ako skúsenosť blízkosti k Pánovi, ktorý v tajomstve svojho utrpenia, smrti a vzkriesenia ukazuje cestu, ako dať zmysel bolesti a osamelosti. Žiť s vierou a radostnou nádejou tento moment skúšky, prijímajúc sväté prijímanie alebo zúčastňujúc sa na svätej omši a spoločnej modlitbe prostredníctvom rôznych komunikačných prostriedkov, to bude pre nich spôsob, ako získať jubilejné odpustky.
V našej diecéze odporúčame, aby sa v kostoloch Svätej brány denne modlila Korunka Božieho milosrdenstva.
* Špecifickou charakteristikou roka budú tzv. „misionári milosrdenstva“. Pôjde o mimoriadnych kazateľov a spovedníkov. Mimoriadnym spovedníkom dá Svätý Otec František mandát rozhrešovať rezervované tresty na Popolcovú stredu (10.2.2016) pri slávení v Bazilike sv. Petra.
V našej diecéze odporúčame, aby v kostoloch Svätej brány bola aspoň raz do týždňa kázeň, homília či príhovor, resp. katechéza na tému Božieho milosrdenstva. Je vhodné, aby sa do tejto služby ohlasovania milosrdenstva zapojili aj ďalší kňazi z dekanátu (z hnutí, združení, rehoľných spoločenstiev).
* Svätý Otec radí inšpirovať sa mariánskou spiritualitou. Myslime na Matku milosrdenstva – Pannu Máriu. Vľúdnosť jej pohľadu nech sprevádza tento svätý rok, aby sme všetci mohli znovu objaviť radosť        z Božej nežnosti. Nikto tak, ako Mária, nespoznal hĺbku tajomstva Boha, ktorý sa stal človekom. Všetko v jej živote bolo stvárňované prítomnosťou milosrdenstva, ktoré sa stalo telom. Modlime sa Salve Regina (Zdravas Kráľovná), aby od nás nikdy neodvrátila svoj milosrdný pohľad a aby nás urobila hodnými kontemplovať tvár milosrdenstva – jej Syna Ježiša (por. Misericordiae vultus 24).
V našej diecéze odporúčame, aby sa v kostoloch Svätej brány veriaci denne modlili svätý ruženec ukončený hymnom „Zdravas Kráľovná“. Kto nemôže zájsť do kostola môže sa otvoriť mariánskej spiritualite aj doma – najlepšie pri spoločnej modlitbe.
* Posolstvo o Božom milosrdenstve sa má ohlasovať nielen slovom a modlitbou, ale aj skutkom. Mimoriadny rok je skutočným „časom milosti“ a aktuálnou výzvou na prebudenie svedomia, ktoré je znecitlivené voči dráme chudoby a núdze. Osobné prijatie Božieho milosrdenstva je neoddeliteľne spojené s uskutočňovaním skutkov telesného a duchovného milosrdenstva.
Súčasná utečenecká kríza predstavuje nové zástupy ľudí v ohrození života, naozaj hladných, smädných, prenasledovaných, hmotne i duchovne núdznych a chudobných, mnohí sú navyše opovrhovaní. Aj v našich farnostiach sú chudobné vdovy, opustení starí ľudia a mladí ponechaní sami na seba. Tu nech nám je východiskom postoj Ježiša Krista: Ježiš milosrdenstvo dáva, ale aj vyžaduje.
Snáď ešte väčšiu biedu znášajú tí, ktorí potrebujú duchovné milosrdenstvo. Cirkev otvára svoje srdce aj voči tým, ktorí žijú na najrozličnejších perifériách sveta, ktorí sú zranení rôznymi ideológiami, ktorí v nič neveria a nemajú nádej na lepšiu budúcnosť. Cirkev sa cíti povolaná liečiť všetky zranenia – telesné i duchovné – olejom útechy a obviazať ich balzamom milosrdenstva.
V našej diecéze odporúčame, aby sa v kostoloch Svätej brány začali pestovať skutky telesného i duchovného milosrdenstva. Nech sa o nich hovorí a spoločne sa hľadá najlepší spôsob, ako múdro tieto skutky realizovať.

Záverečné želanie
Svätý Otec František si želá (Misericordiae vultus 25): „Nech sa Cirkev v tomto jubilejnom roku stane ozvenou Božieho slova, ktoré mocne a presvedčivo zaznieva ako slovo a skutok odpustenia, podpory, pomoci a lásky. Nech sa nikdy neunaví v ponúkaní milosrdenstva a nech je vždy trpezlivá pri potešovaní a odpúšťaní. Nech sa Cirkev stane hlasom každého muža a každej ženy a nech s dôverou a bez prestania opakuje: „Rozpomeň sa, Pane, na svoje zľutovanie a na svoje milosrdenstvo, ktoré trvá od vekov“ (Ž 25, 6).

Drahí veriaci, na duchovnú cestu celým jubilejným rokom
vás zo srdca žehnám – v mene Otca i Syna i Ducha Svätého. Amen.

Mons. Marián Chovanec
banskobystrický biskup

Banská Bystrica, 4.11.2015

Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky